میترا بابک

 

 از سال 1998 تا کنون، میترا بابک متخصص و مشاور  روانکاوی می باشد. همچنین بالای 26 سال تلاش وتحقیق و پژوهشگری در زمینه فرهنگ ، زبان ، ادیان و سیاست می باشند.  وی دارای تجربه درمان های بالینی چه در بخش خصوصی  و چه در بخش عمومی است . ایشان درحالی که مشغول فعالیت در NHS یا همان سازمان بهداشت و بهزیستی  بریتانیا بودند، برای اولین بار خدمات مشاوره در خصوص خانواده های خاورمیانه را با نام  MEFCS  (Middle Eastern Family Service ،" ام ای اف سی " در این سازمان ایجاد کردند. همچنین ایشان با سازمان خیریه ای به نام "مشاوره گروهی  و فردی در ضمینه مشروبات الکلی و اعتیادهای دیگر" (H.C.A.E) در هاونسلو  Hounslow همکاری داشته اند. میترا بابک از سال 2007 ، خدمات مشاوره ای خصوصی دیگری را خود با نام:                                                     (F.P.E.P.  (Farsi Psych Educational  Program یا همان " کلاسهای روانشناسی /سمینار هفتگی"  تاسیس کردند.

 

از سال 1987 میترا بابک، مطالعات گسترده و تحقیقاتی در ضمینه های مختلف فرهنگی، ساختارهای اجتماعی، زبان، مذهب، و سیاست های خاورمیانه داشته است. در طول این مدت، او همچنین به عنوان مترجمی حرفه ای مسلط به 5 زبان اصلی در خاورمیانه، در ضمینه های مختلف فعالیت داشته است. علاوه بر کار کردن با مراجعین انگلیسی زبان، ایشان یکی از معدود مشاوران ارشد در بریتانیا هستند که با مراجعین فارسی، عربی، و کردی زبان نیز کار می کنند.

 

دفتر کار روان درمانی تخصصی خانم بابک، در خیابان هارلی و منطقه ایلینگ یکی از معدود مطب های موجود در لندن و بریتانیا است که در ضمینه نیازهای مردم خاورمیانه ساکن در بریتانیا، برنامه های تخصصی روان درمانی دارد. که بررسی نیازهای مردم خاورمیانه ساکن در غرب، موضوع مورد مطالعه مدرک دکترای ایشان نیز بوده است.

 

 

- آرشیو رسانه ای  

 

میترا بابک تلاش میکند تا از طریق رسانه ها بتواند دانش خود را در اختیار مردم قرار داده و به آنها از این طریق کمک کند.

برنامه های درحال پخش و هفتگی ایشان  که در آنها موضوعات و مشکلات افراد مطرح  و مورد بررسی قرار میگیرد و همچنین راه حل ها و راهنمایی های لازم  نیز به آنها داده می شود، شامل دو برنامه زیر می باشد.

 

. شبکه ماهواره ای  من و تو  ، هر دوشنبه شب ، ساعت 15:30 به وقت لندن  و 18.30 به وقت ایران در برنامه من و تو +    (آرشیو رسانه ای من و تو در وبسایت)

کانال رادی و تلویزیون آرزو در کابل و مزار شریف  افغانسان هر چهار شنبه و یکشنبه در برنامه صبح آرزو ، ساعت 9-7 بامداد به وقت افغانستان  

. رادیوآزادگا ن  در سوِئد ایران هرپنج شنبه شب  در  برنامه های زنده  آرامش درون ساعت 15.30 به وقت لندن و 19.00 به وقت ایران  و برنامه تلنت شو ساعت 17.30 به وقت لندن و 21.00  به وقت ایران

 

( آرشیو برنامه های رادیو در وبسایت)

 

 

 حضور در رسانه های دیگر

 

شبکه ماهواره ای پارس  موضوع برنامه مقابله با ترس در برابر نافرمانی های مدنی، روان شناسی اجتماعی و فرهنگی از دیدگاه مردم خاورمیانه.

.  شبکه فارسی بی بی سی در رابطه با افسردگی پس از زایمان، و همچنین شبکه ماهواره ای عربی   "Alhwar" ،    با ایشان مصاحبه ای انجام شد.

.  ایشان همچنین مقالاتی در رابطه با سوگواری و اضطراب در روزنامه بین المللی ایرانی  "کیهان"  منتشر کرده اند.

 

- نیاز به خدمات مشاوره  در خانواده های خاورمیانه 

 

 تعداد زیادی از خانواده های شرقی و خاورمیانه ساکن بریتانیا هستند. که تعداد زیادی از آنها در مواجهه با فرهنگ غرب مغایر با فرهنگ کشور خود، نیاز به روانکاوی پیدا می کنند. به عنوان روان شناسی چند زبانه و محقق، ایشان تشخیص داده اند زمانی که روان درمانی مطابق با فرهنگ مراجعه کننده باشد، در حمایت از خانواده ها و جوامع غربی بسیار موثرتر است. از آنجایی که کشورهای غربی نسبت به مذهب و بنیادگرایی آسیب پذیر شده اند، داشتن دانش فرهنگی مشاور/ روانکاو در درمان، هدایت و کمک به خانواده ها در جهت تطبیق با محیط غربی جدید، بسیار موثرتر است. سابقه فرهنگی و همچنین تفاوت های فرهنگی بین مراجعه کننده و مشاور/ روانکاو ، نقش بسیار مهمی در موثر واقع شدن پروسه درمانی دارد.

 

 

- خدمات

 

میترا بابک خدمات روان درمانی خود را به صورت جلسات فردی، زناشویی، و خانوادگی در ضمینه درمانی برگزار می کند.این خدمات باعث می شود تا مراجعین بتوانند از مشاوره شدن به زبان مادری و مطابق با فرهنگ مادری بهره ببرند.

ایشان همچنین سمینارهایی در آخر هر هفته برگزار می کنند که هدف از آن برنامه های آموزشی روان شناسی و روان درمانی به صورت گروهی است. در این سمینارها از تئاتر درمانی، بحث های گروهی برای ایجاد چالش در دیدگاه های مختلف و چشم اندازهای فرهنگی شرکت کنندگان، و همچنین آموزش در تغییر الگوهای رفتاری آنها، استفاده می کنند.

 

- نتایج کلیدی

 

میترا بابک با طیف عظیمی از مراجعین کار کرده است، و ما مسائل کلیدی بسیاری را که نتایج مثبت و مفید به همراه داشته اند در این بخش ذکر می کنیم:

 

 

 •  ایجاد اعتماد به نفس و حرمت نفس

 • بازگشت به کالج، دانشگاه و کار

 • مشکلات و مسائل مربوط به کار

 • ایجاد روابط جدید با خود و دیگران

 • تقویت روابط زناشویی

 • طلاق عاطفی و سالم

 • درمان آسیب های روحی و روانی در اثر پیشینه جنگ ، تجاوز و .....

 • سرکوب ترس های جنسی

 • مشکلات در رابطه، شامل مشکلات جنسی و امیال جنسی

 • دخالت خانواده در روابط زناشویی

 • رابطه اسیدی

 • تضاد های فرهنگی و ترس های غیر منطقی

 • اصلاح تشخیص های اشتباه  دیگر کلینیک

 • درک نسل جوان و بدست آوردن آگاهی های جدید در مورد آنها

 • مطابقت با فرهنگ و مذاهب دیگر

 • ایجاد زندگی اجتماعی جدید (هنر زندگی کردن) ، گسترش و تنوع  دوستان اصولی

 • کنار آمدن با مراحل سوگواری

 • افسردگی، اضطراب/ حمله اضطراب و ترس، اداره کردن  عصبانیت

 • اعتیاد، وسواس، آسیب روحی

 • یافتن بهبود جسمی و روانی پس از تجاوزهای جنسی

 • خودآزاری و یا احساس خودکشی

 •  ایجاد فضای جدید رفتاری در والدین بسته به نیاز فرزندان در سنین مختلف

 

Mitra Babak

میترا بابک

Dr. Mitra BabakSpecialist Consultant Psychotherapist & ResearcherEnglish, Farsi, Arabic and Kurdish speaking

 

Working on a DPsych/Doctorate in Psychotherapy : Metanoia and Middlesex University

 

MA in Psychotherapy: East London University (ELU)

 

Ba Hons/Dips, Clinical Integrative Supervisor, CPPD

 

BACP accredited, UKRCP, BUPA & WPA registered